[PL] Rozpoczynamy przygodę z Microsoft Azure

LOGO_Azure_imgres Troszeczkę szybciej niż planowałem (bo… 1stSCC coraz bliżej) rozpocząłem przygodę z Microsoft’owym Cloud Computing, czyli Azure. Post ten jest pierwszym z cyklu kilku postów poświęconych technologii Microsoft Azure, w szczególności zaś SQL Azure. Na samym początku chciałbym przedstawić jak dostać się do tego serwisu, bo choć niby jest to niezbyt trudne, to korzystając z subskrypcji MSDN, trzeba odrobinę się napracować przy uruchamianiu usługi i pamiętać o jednym drobiażdzku.

Na początku krótkie przypomnienie: dla posiadaczy subskrypcji MSDN (czyli na przykład MVP, lub studentów czy partnerów Microsoft) uruchomiona jest opcja prawie darmowego dostępu do tej platformy.  Opcja ta nosi nazwę: Windows Azure Platform MSDN Premium i jest dostępna w wersjach Premium, BizSpart i Ultimate subskrypcji MSDN. Do niedawna jej dostepność była limitowana na okres ośmiu miesięcy, teraz jest to dwukrotnie dłużej. Nic tylko korzystać:

image

Zakres, który dostajemy jest całkim spory: dużo transferu w ciągu miesiąca, aż trzy bazy (co pozwoli nam pobawić się wysoką dostępnością – o czym w dalszych postach) i nawet niezła ilość transakcji.  Korporacja wycenia tę ofertę na ponad  2 500 dolarów – więc całkiem nieźle jak na darmoszkę.

Zaczynamy od wejścia na stronę Microsoft Online Services Customer Portal, zalogowania się i wypełnienia danych o sobie i firmie, na którą będą wystawiane rachunki:

Capture_SQLAzure_Start01

Wypełniamy odpowiedni formularz (imię, nazwisko, adres, telefon, mail, karta płatnicza) i po kilku minutach już jesteśmy gotowi do rejestracji usługi:

Capture_SQLAzure_Start02

Jak widać na załączonym obrazku, nie ma tu nigdzie naszej oferty Premium, nawet w ofertach specjalnych.  Wracamy do strony MSDN i tam wybieramy: MyAccount/Windows Azure Platform. Tę opcję możemy wybrać (zakupić) tylko raz, o czym informuje nas okienko:

image

Kiedy już klikniemy, to za pierwszym razem pojawi nam się ekran zamówienia:

Capture_SQLAzure_Start03

Następnie przechodzimy przez pola: opcje płatności (nowa lub istniejąca karta płatnicza “wypukła”), informacje o płatności i umowa (o niej w osobnym poście). Kiedy wszystko przejdziemy prawidłowo, pokaże nam się pozytywnie wyglądające okienko:

Capture_SQLAzure_Start04

Po zatwierdzeniu wszystkich danych pojawia nam się numer zamówienia, oraz informacja o tym, że potwierdzenie przyjdzie poczta elektroniczną, z jednoczesnym przypomnieniem o sprawdzeniu filtra spamowego:

Capture_SQLAzure_Start05

Do czego systemowi potrzebny jest numer karty płatniczej?  Otóż jeśli przekroczymy ilości oferowane nam przez dostawcę, lub odpowiednio wcześnie nie zamkniemy subskrypcji i przedłuży nam się ona ponad szesnaście miesięcy, będziemy po prostu musieli za to zapłacić.

Kiedy już przejdziemy przez cały proces przygotowywania sposobu opłacenia usługi (mimo, że będzie ona dla nas bezpłatna) musimy powiązać ją z naszą subskrypcją, co sprytny system sam proponuje:

Capture_SQLAzure_Start06

Po wprowadzeniu poprawnego numeru aktualnie aktywnej subskrypcji i ustawieniu danych administratora dostajemy podsumowanie z danymi naszego zakupu, konta, subskrypcji i usług:

Capture_SQLAzure_Start07

Prawie na samym końcu dostajemy wesoły, zielony komunikat, że wszystko jest w porządku, a serwis jest aktywowany – nie aktywny!

Capture_SQLAzure_Start08

Teraz nadszedł czas na sprawdzenie skrzynki mailowej (w nocy amerykańskiego czasu maile dotarły w ciągu kwadransa), gdzie znajdziemy potwierdzenie założenia usługi wraz z linkiem do aktywacji. Po jego kliknięciu wracamy na stronę z naszym zamówieniem, gdzie widzimy, że status zamówienia zmienił się na aktywny (Service Active):

Capture_SQLAzure_Start09

Niezmiernie ważne jest aby w polu Actions ustawić opcję Opt out auto renew, która to pozwoli nam na automatyczne wygasniecie usługi w momencie wygasnięcia subskrypcji MSDN, przy jednoczesnym zachowaniu okresu szesnastu miesięcy:

Capture_SQLAzure_Start10

Be Sociable, Share!